VIII Międzynarodowe Sympozjum na temat Charakterystyki Odkształceń Geomateriałów (IS-PORTO 2023) zostało zorganizowane przez Komitet Techniczny ds. Laboratoryjnych Badań Naprężeń, Odkształceń i Wytrzymałości Geomateriałów (TC101), który jest częścią Międzynarodowego Towarzystwa Mechaniki Gruntów i Inżynierii Geotechnicznej (ISSMGE). Sympozjum zostało zatwierdzone przez Portugalskie Towarzystwo Geotechniczne (SPG) i Wydział Inżynierii Uniwersytetu w Porto (FEUP). Sympozjum odbyło się w dniach od 3 do 6 września 2023 r. w Porto w Portugalii.

IS-PORTO 2023 miało na celu kontynuację sukcesu poprzednich sympozjów: Hokkaido 1994, Torino 1999, Lyon 2003, Atlanta 2008, Seul 2011, Buenos Aires 2015 i Glasgow 2019. Sympozjum skoncentrowało się na zrozumieniu właściwości odkształceniowych geomateriałów przed zniszczeniem, w szczególności na parametrach sztywności przy małych odkształceniach jako podstawowych cechach geomateriałów i ich implikacjach w projektowaniu geotechnicznym.

Centrum Wodne SGGW w Warszawie reprezentowali: dr hab. inż. Wojciech Sas, prof. SGGW oraz dr inż. Katarzyna Gabryś.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej konferencji: Konferencja IS-PORTO 2023