W dniach 15-17 czerwca 2023 r. odbyła się VII Konferencja Naukowa z serii „Gospodarowanie w dolinach rzecznych na obszarach NATURA 2000” w Korycinach. Tegorocznym tematem konferencji były – Katastrofy ekologiczne a gospodarowanie na obszarach Natura 2000. Konferencja była połączona z obchodami jubileuszu 85-lecia prof. dr hab. inż. Henryka Pawłata. Konferencja organizowana była przez Katedrę Kształtowania Środowiska, Instytutu Inżynierii Środowiska, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Katedrę Ekologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (NATURA-lnie z pasją). Pracownicy Centrum Wodnego byli zaangażowani w komitecie organizacyjnym konferencji: dr inż. Ilona Małuszyńska (przewodnicząca) i dr inż. Andrzej Brandyk (członek).

Konferencja była podzielona na sesje plenarne i referatowe. Dr inż. Ilona Małuszyńska współprzewodniczyła sesji referatowej II. Pracownicy Centrum Wodnego byli autorami/współautorami wymienionych zagadnień:

1. Uwarunkowania gospodarowania wodą w wybranych systemach dolinowych -wygłoszony przez dr inż. Andrzeja Brandyka.
  2. Czy wdrożenie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym w gminie przyczyni się do minimalizacji ilości odpadów – wygłoszony przez dr inż. Ilonę Małuszyńską Współautorami byli: dr hab. inż. Wojciech Sas, prof. SGGW i dr inż. Marcin J. Małuszyński.
  3. Jak można wspomóc gospodarowanie odpadami w gminie? – wygłoszony przez dr inż. Ilonę Małuszyńską Współautorami byli: mgr inż. Natalia Kołodziejczak, dr hab. inż. Edyta Hewelke, dr inż. Marcin J. Małuszyński, mgr inż. Mateusz Olesiński.
  4. Zawartość rtęci w glebach i roślinach na wybranych odcinkach Ostoi Nadliwieckiej – wygłoszony przez dr inż. Marcina J. Małuszyńskiego. Współautorami byli: dr inż. Ilona Małuszyńska, dr hab. inż. Bogumiła Pawluśkiewicz, prof. SGGW, dr hab. Paweł Oglęcki.
  5. Wpływ tam bobrowych na retencjonowanie wody w rzekach i rowach na obszarze Natura 2000 Łąki Soleckie – wygłoszony przez dr hab. inż. Ryszarda Oleszczuka. Współautorami byli: dr inż. Janusz Urbański, dr hab. inż. Bogumiła Pawluśkiewicz, prof. SGGW, dr Jan Jadczyszyn, dr inż. Marcin J. Małuszyński, dr inż. Ilona Małuszyńska, dr hab. Sławomir Bajkowski.