Pracownia Mechaniki Płynów
Charakterystyka
Wyposażenie:
Kanał do badań przepływu (koryto otwarte)
Koryto o prostokątnym przekroju poprzecznym, szerokości 0,309 m i długości 9,0 m ma własny system zasilania i zamknięty obieg wody. Wyposażone jest w zestaw przelewów i filarów, zawory do regulacji przepływów, pompę odśrodkową, niecki wypadowe, generator fal, koryto Venturiego, koryto Parshalla, model plaży, wodowskaz szpilkowy, rurkę Pitota z elektronicznym czytnikiem, wózki do montowania przyrządów pomiarowych. Służy do badania pracy wybranych urządzeń wodnych, takich jak przelewy, koryta pomiarowe czy filary mostowe.
Stanowisko do wizualizacji procesów obiegu wody w przyrodzie
Stanowisko składa się ze zbiornika doświadczalnego wypełnionego piaskiem, układu zraszaczy do symulacji deszczu, studni do obniżania poziomu wód gruntowych, regulatora nachylenia modułu, pompy, tablicy piezometrycznej. Urządzenie pozwala na odwzorowanie procesów filtracji (przepływu wód) w różnych rodzajach gruntów, podczas opadów deszczu o różnej intensywności i przy obecności studni. Zamknięty obieg wody ze zbiornikiem umożliwia pracę urządzenia bez podłączenia do sieci wodociągowej.
Stanowisko do badań przepływu powietrza w przewodach
Urządzenie składa się z reduktora, rurek Pitota, odcinka przewodu z otworami do pomiaru ciśnienia, dysz, kryz, kształtek, manometrów, wentylatora do tłoczenia powietrza do przewodu, tablicy sterującej oraz wózka ramowego na kółkach. Można zmierzyć:
– prędkość przepływu powietrza rurką Pitota, dyszą czy kryzą,
– spadki ciśnienia oraz współczynniki strat na długościach i zakrzywieniach przewodu,
– rozkłady prędkości i ciśnienia powietrza w przewodzie i swobodnym strumieniu.
Stanowisko do badań uderzenia hydraulicznego w przewodach
Urządzenie składa się z przepływomierzy, manometru, zaworów, elektrozaworów (regulowany i stały czas zamykania), przewodu spiralnego, elektronicznego przetwornika ciśnieniowego. Spiralny przewód zamknięty umożliwia obserwację procesów i zmian parametrów podczas uderzenia hydraulicznego (ciśnienie, natężenie przepływu).
Stanowisko do badań warunków pracy zestawu pompowego
Model wyposażony jest w zestaw pomp odśrodkowych, silniki elektryczne, regulator prędkości obrotowej silnika, czujniki ciśnienia na przewodach ssawnym i tłocznym, przepływomierze magnetyczno – indukcyjne oraz tablice sterujące. Służy do określania charakterystyk pompy odśrodkowej czy układu pomp połączonych szeregowo lub równolegle.
Stanowisko do badań przepływu w ośrodku porowatym
Model stanowi zamknięty obieg wody z własną pompą zasilającą, zbiornikiem wody, przewodem zasilającym i odprowadzającym, ścianką szczelną, tablicy piezometrycznej, zbiornika na barwnik i wózka laboratoryjnego . Umożliwia on badanie rozkładów ciśnienia wody w gruncie, przepływów wody w ośrodku porowatym oraz wokół ścianek szczelnych i budowli.
Stanowisko do badań współczynnika filtracji gruntu
Stanowisko wyposażone jest w aparat Darcy o pionowej kolumnie filtracyjnej wypełnionej dwiema warstwami gruntu. Służy do obserwacji przepływu filtracyjnego przez różne warstwy gruntu, wyznaczania współczynnika filtracji dla każdej warstwy gruntu, średniego współczynnika filtracji dla gruntu uwarstwionego oraz liczby Reynoldsa dla przepływu filtracyjnego.
Stanowisko do badań przepływu w przewodach
Urządzenie pracuje w zamkniętym obiegu wody. Składa się ze zbiornika z pompą zasilającą, prostoliniowych przewodów o różnej chropowatości i z armaturą, urządzeń pomiarowych (zwężka Venturiego, rurka Pitota, przepływomierze, manometry cieczowe, sprężynowe i różnicowe), tablice sterujące. Służy do obliczania strat energii w przewodach zamkniętych o różnej chropowatości, współczynników oporów liniowych i miejscowych a także pomiaru prędkości i ciśnienia wody.
Stanowisko do badań przepływu cieczy
Urządzenie służy do badania przepływu wody w przewodach, w kanale i przez budowle a także określania strat ciśnień na kryzie, zakrzywieniu przewodu i zwężce Venturiego.