Wycieczka po laboratoriach Centrum Wodnego, Parku Wodnym i Stacji Meteorologicznej SGGW
W dniach 20-23 października 2022 odbył się 26. Festiwal Nowe Oświecenie organizowane przez Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”, podczas którego odbyły się spotkania z naukowcami, wykłady, dyskusje, warsztaty, spektakle teatralne, pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Patronem była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W ramach festiwalu dnia 20 października 2022 r. odbyła się wycieczka po laboratoriach w budynku Centrum Wodnego SGGW, Parku Wodnym SGGW oraz Stacji Meteorologicznej SGGW. Dr hab. inż. Wojciech Sas, prof. SGGW, Dyrektor Centrum Wodnego SGGW przedstawił działalność badawczą i dydaktyczną obiektu.
Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili dwa laboratoria w budynku Centrum Wodnego SGGW. Dr hab. inż. Marek Dohojda oprowadził wycieczkę po Laboratorium Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. Uczestnicy mogli zapoznać się z uniwersalnymi maszynami wytrzymałościowymi o różnym zakresie obciążenia oraz twardościomierzami, służącymi do badania właściwości mechanicznych różnych materiałów budowlanych. Dr hab. inż. Adam Kiczko oprowadził wycieczkę po Laboratorium Mechaniki Płynów. Uczestnicy obejrzeli urządzenia służące do badań z zakresu mechaniki płynów, takie jak koryto hydrauliczne, hydrologiczny model obiegu wody w przyrodzie oraz model przepływów wody i powietrza w rurociągach, stanowiska do badań pracy układów pomp czy przepływu w ośrodkach porowatych.
W Parku Wodnym uczestnicy wycieczki, pod okiem dr hab. inż. Adama Kiczki zobaczyli stanowisko do badań nad zielonymi dachami oraz uproszczony model rzeki na całej jej długości, od źródła do ujścia, w którego skład wchodziła konstrukcja ziemna wzmocniona gabionami, trzy stawy połączone korytami, pomost, kładki, szyba widokowa, urządzenia hydrotechniczne (przelew wieżowy, przelew o ostrych krawędziach, przelew o kształtach praktycznych, syfon, wywierzysko, jaz z prostymi skrzydełkami, jaz ze skrzydełkami ukośnymi). Na Stacji Meteorologicznej SGGW uczestnicy wycieczki zapoznali się z urządzeniami umożliwiającymi ciągły pomiar parametrów powietrza atmosferycznego oraz warunków pogodowych na potrzeby badań naukowych.